Bol u koljenu-najčešći uzroci i liječenje
Koljeno je najveći zglob u ljudskom tijelu, s obzirom na kompleksnost svoje građe je i ujedno zglob koji se najčešće ozljeđuje. Bol u koljenu je jedno od najčešćih mišićnokoštanih problema i razloga posjeta doktoru/ortopedu/fizioterapeutu. Može biti urokovano unutarzglobnim ili izvanzglobnim strukturama. Najčešći uzrok boli u koljenu kod starije populacije je svakako artritis, dok kod generalne populacije je to patelofemoralna bol u koljenu/ prednja bol u koljenu.
Neki od najčešćih uzroka bolova u koljenu su:
- Patelofemoralna bol u koljenu: Kao što ime govori, patelofemoralni zglob je zglob između patele i femura(bedrene kosti). Patelofemoralna bol u koljenu nalazimo kod otprilike 22% populacije, češće u ženskoj. Karakterizira se kao bol oko ili iza patele kod opterećenja koljena koje uključuju savijanje koljena poput hodanja uz i niz stepenice, čučanje, klečenje, sjedenje u duljem period i trčanje.
- Ozljede meniskusa/hrskavica: djeluje kao amortizer između kostiju u koljenu i povećava stabilnost samog zgloba. Događaj kao što je trauma ili procesi kao što su trošenje i nastanak degenerativnih promjena koljenog zgloba najčešći su uzročnici nastanka ozljede meniska i hrskavice. Do ozljeda meniskusa najčešće dolazi prilikom sportskih aktivnosti koje uključuju naglu promjenu smjera prilikom trčanja, uz rotacijske pokrete.
-
Ozljede ligamenata: Ligamenti koljena djleuju kao pasivni stabilizatori i osiguravaju stabilnost koljena u svim ravninama. Ovisno o lokaciji i stupnju ozljede, ozljeda ligamenata se liječi operativnim ili konzervativnim pristupom. Sve je više istraživanja koje govore o sposobnostima cijeljenja ligamenata tako da konzervativne opcije postaju sve češći i bolji odabir u načinu liječenja.
-
Patelarna tendinopatija: spada u sindrome prenaprezanja. Naziva se još i skakačko koljeno. Smatra se da je patogeneza ovog stanja degenerativne prirode, a ne upalne, tako da se sve više preferira naziv tendinopatija umjesto tendinitis. Bol se javlja na prednjem dijelu koljena, a uzrok je učestalo izlaganje tetive velikom naprezanju (trkači, učestalo skakanje, biciklisti) kao i razvoj degenerativnih promjena u tetivi. Ponavljajući stres na koljenu stvara sitne mikrotraume na tetivi i nadmašuju njenu sposobnost reparacije tako da se ona s vremenom upali i oslabi. Bol i osjetljivost u podnožju patele obično su prvi simptomi.
-
Hondromalacija patele je razmekšanje hrskavice (različitog stupnja), dok još nema promjena na suphondralnoj kosti. U početku je reverzibilna, a kasnije ireverzibilna sve do razvoja sekundarne artroze. Do hondromalacije patele može najčešće dolazi zbog nepravilnog klizanja patele dok prelazi preko femura. Simptomi su najčešće bol u koljenu ili neodređena nelagoda koja se pogoršava sa aktivnošću ili duljim sjedenjem. Neki pacijenti imaju i osjećaj “napetosti” ili “punoće” u koljenu.
-
Burzitis: Burza je sluzna vreća čija je funkcija smanjiti trenje između tetiva i kosti, između tetiva i tetiva, te između koštanih izbočina i same kože. One u stvarnosti izgledaju kao balon ispunjen sa malo tekućine i spljošten imeđu ostalog tkiva. Kada se burza upali, stanje je poznato kao burzitis. Najčešće je uzrok trenje koje se događa kod ponovljenih kretnji tetive preko same burze kod osoba ili sportaša koji učestalo ponavljaju iste kretnje(tenisači, bacači diska ili koplja, trkači te kod čistaćica, zidara, te nekih drugih profesija)
- Morbus Hoffa(impigement Hoffinog masnog jastučića): Infrapatelarni masni jastučić, poznatiji kao Hoffin masni jastučić je struktura koja se nalazi ispod patele i smatra se najosjetljivijom strukturom u koljenu. Njena funkcija, iako nije posve razjašnjena je da djeluje kao jastučić i distributer sinovijalne tekućine u koljenu. Uobičajeno se iritira mehaničkim pritiskom na strukturu(npr klečanje) i pri ponavljanim kretnjama hiperekstenzije koljena.
Liječenje
S obzirom na mnošto navedenih mogućih uzroka bolova u koljenu(ima ih još mnogo ali ovo su neki od najčešćih) razlikuje se i njihov tretman. Neke od dijagnoza se preklapaju i imaju vrlo sličnu kliničku sliku, tako da svakako preporučamo kvalitetan pregled i dijagnostiku gdje se većina dijagnoza može upješno i pravovremeno otkriti i tretirati.
Osnovne stvari koje sačinjavaju tretman kod bolova u koljenu u našem centru za fizikalnu terapiju:
- detaljna dijagnostika i anamneza
- edukacija pacijenta o njegovoj dijagnozi, prognozi i tijeku terapije
-
manualna terapija(zglobne i mekotkivne tehnike te neuromišićno reprogramiranje za uspostavljanje ravnoteže u kinetičkom lancu gležnja, kuka i koljena)
-
tecar terapija/bezbolni udarni val(za smirivanje upalnih procesa tetiva te bržeg cijeljenja okolnih struktura)
-
elektrostimulacija mišića: koristimo kod stanja gdje je prisutna artrogena inhibicija(kod akutnih ozljeda i kod postoperativnih stanja)
-
kineziterapijski program individualno krojen pojedincu i dijagnozi kako bi se osoba što prije vratila u željene aktivnosti(poseban naglasak na jačanju kvadricepsa i glutealnih mišića kako bi se smanjilo opterećenje na samo koljeno)
Literatura
-
Pećina, M., Bojanić, I., i Hašpl, M. (2001). 'Sindromi prenaprezanja u području koljena', Arhiv za higijenu rada i toksikologiju, 52(4), str. 429-439.
-
Earl, J. E. & Hoch, A Z. (2011). A Proximal Strengthening Program Improves Pain, Function, and Biomechanics in Women With Patellofemoral Pain Syndrome. American Journal of Sports Medicine.39:154
-
Smith BE, Selfe J, Thacker D, Hendrick P, Bateman M, Moffatt F, et al. (2018) Incidence and prevalence of patellofemoral pain: A systematic review and meta-analysis.
-
Knee problems. National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases. https://www.niams.nih.gov/health-topics/knee-problems. Accessed Jan. 26, 2021.